مجله اینترنتی ائویمیز | آشپزی - مدل لباس - پزشکی - تکنولوژی

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند
امروز : یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷
پزشکیدانستنی های تغذیهدانستنی های عمومی تغذیه

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

 

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند و باید در مصرف آنها بسیار محتاط باشیم

گروه سلامت و پزشکی مجله اینترنتی ائویمیز : ترجمه شده توسط مینا گلرو : یکی از اجزای حساس بدن که در واقع در حکم یک پالایشگاه کوچک در بدن انسان فعالیت میکنند و بخش مهمی از کارکرد روزانه بدن انسان بر عهده آنها میباشد کلیه ها هستند.

این دو عضو کوچک و بسیار حیاتی در بدن انسان وظیفه پالایش روزانه خون و جداسازی خون را از مواد اضافی و دفع آب مازاد در خون و همچنین وظیفه خطیر دفع نمک اضافی و سموم خطرناک موجود در بدن را انجام می‌دهد.

خصوصا دفع سموم خطرناک در بدن انسان را ، در صورتیکه بنا به هر دلیلی این دو عضو بدن قادر به انجام درست و کامل وظایف خود نباشند تبعاتی بسیار سخت برای دیگر اعضای بدن پیش خواهد آمد در این بین برخی غذاها و نوشیدنی ها دارای ضررهایی برای کلیه ها بوده و مصرف بیش از اندازه آنها ممکن است سبب از کار افتادن و اختلال موقت و یا در مراحل حادتر دائمی برای کلیه ها شود.

لذا با توجه به این حساسیت عملکرد کلیه ها باید در قبال این دو عضو حساس بدن خود اطلاعاتی داشته و رژیم غذایی خود را طوری تنظیم نماییم که مواد غذایی مضر را از برنامه غذایی خود حذف و یا دستکم در مصرف آن محتاط تر باشیم.

با توجه به توضیحاتی که برای شما عزیزان کاربر و همراهان گرامی سایت دادیم در این بخش شما را با ۶ مواد غذایی که به وفور در دسترسمان میباشد ومصرف زیاد آن سبب زیان به کلیه ها میشود آشنا میکنیم.

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

۱-شیرینی جات مصنوعی

متاسفانه یکی از پیامدهای زندگی ماشینی افزایش مصرف شیرینیهای مصنوعی و تولید شده از شکر میباشد که به وفور توسط افراد مصرف میگردد خصوصا در مجالس و میهمانی ها که یک پای ثابت آن شیرینیهای مصنوعی تهیه شده از شکر است.

متاسفانه قند موجود در اینگونه شیرینی ها برخلاف قند موجود در مواد غذایی طبیعی مانند میوه جات برای بدن بسیار مضرر می‎باشد.

در این مبحث ما با خسارات زیادی که مصرف اینگونه مواد غذایی به سایر اعضای بدن میزند کاری نداریم و فقط در مورد کلیه ها قند موجود در اینگونه خوراکی ها بشدت برای کلیه ها مضر هستند ، خصوصا برای عزیزانی که سابقه بیماریهای کلیوی دارند ، بهیچوجه نباید از این دسته مواد غذایی استفاده کنند ، اشخاص سالم نیز باید تا حد امکان این دسته از مواد غذایی را از لیست غذایی خود حذف و یا دستکم کمتر مصرف کنند.

برای افراد مهم است که با مواد غذایی حاوی اگزالات، آشنا شوند.

غذاهایی مانند اسفناج، چغندرقند، چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ شده و ذرت، نیز سرشار از اگزالات هستند.

 

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

 

۲- کافوئین

متاسفانه یکی دیگر از مواد بسیار مضر برای کسانی که از بیماری های کلیوی رنج میکشند کافئین است ، این ماده غذایی جزو موادی هست که به وفور توسط ما ایرانیها مصرف می‌شود.

کافئین نوعی ماده مخدر بحساب می آید که به وفور در چای و قهوه موجود است ، مصرف دائم و زیاد آن علاوه بر اینکه اعتیاد آور است برای کلیه ها نیز چندان خوشایند نیست.

مطالعات پزشکان نشان میدهد مصرف طولانی مدت و بالای کافئین میتواند باعث بدتر شدن بیماریهای مزمن کایوی شود و خطر ایجاد و ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد.

کافئین یک دیورتیک ملایم است که قابلیت های کلیه را برای جذب آب مختل میکند و مصرف ان باعث میشود کلیه ها توانایی جذب آب مورد نیاز خود ذا از دست بدهند.

کافئین همچنین با تحریک قلب باعث افزایش فشار خون میشود که برای افراد سالم خیلی مشکل ساز نیست ولی در افراد بیمار و خصوصا افرادی که سابقه سکته و نارسایی قلبی دارند بسیار خطرناک است.

 

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

مواد لبنی جزو مواد غذایی بسیار سودمندی هستند که البته مصرف زیاد آن برای برخی افراد میتواند زیان آور باشد

 

۳-محصولات لبنی

یکی از مواد غذایی بسیار سودمند برای بدن مواد لبنی و فراورده های شیر هستند که سرشار از کلسیم هستند ، شاید اغلب شما عزیزان تا امروز نمیدانستید که مصرف بیش از اندازه محصولات لبنی نیز میتواند برای برخی افراد مضرر باشد.

بله درست است میتواند مضر باشد ولی لازم نیست شما هم بترسید و از مصرف اینگونه غذاهای لازم و مورد نیاز بدن خودداری کنین چون مصرف درست انها هیچ مشکلی پیش نمی آورد.

حال به بررسی اینگونه مواد غذایی و اینکه برای چه افرادی میتواند زیان داشته باشد میپردازیم.

همانطور که گفتیم مواد لبنی سرشار از کلسیم که یکی از مواد غذایی حیاتی برای بدن است میباشد ، ولی متاسفانه سطح کلسیم بالا در خون باعث تشدید سنگ کلیه خصوصا در افرادی که سابقه داشتن سنگ کلیه را دارند میشود.

افرادی که سابقه بیماریهای کلیوی دارند باید بدانند که کلسیم بالا میتواند باعث اختلال شدید در کارکرد کلیه ها و در موارد حادتر نیاز به دیالیز شود.

این دسته افراد خصوصا بشدت باید از مصرف کره حیوانی پرهیز و دوری نمایند زیرا چربی های اشباع در آن باعث ابتلا به بیماریهای قلبی میشود و متاسفانه بیماریهای قلبی یکی از عوامل ابتلا به بیماریهای کلیوی هست.

پس افراد بیمار باید در مصرف مواد لبنی بسیار محتاط بوده و خصوصا از مصرف کره خودداری کنند ، برای کاستن از وابستگی خود به کره از روغن زیتون میتوان بعنوان جایگزین آن استفاده نمود.

 

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

 

۴- نمک

خب نوبت به رایج ترین ماده غذایی که به وفور توسط ما ایرانیها استفاده میشود.

بله نمک را میگوییم که هر ایرانی چندین برابر حد مجاز و استاندارد از این ماده غذایی استفاده میکند و علیرغم ضرز و زیانهای فراوانی که نمک برای بدن انسان دارد ولی این موضوع هم سبب نمیشود که ما مصرف آن را کاهش دهیم.

نمک حاوی مقادیر زیادی سدیم است در حالت عادی مقادیری سدیم و پتاسیم مورد نیاز بدن است تا بتواند باعث تعادل مایعات بدن شود که برای عملکرد کلیه ها ضروری است ، ولی مشکل از جایی آغاز میشود که مصرف نمک بسیار بالا میرود در این حالت باعث میشود کلیه ها بیش از اندازه آب را حفظ کنند تا نمک موجود در خون را رقیق تر کنند که مسئله بار سنگینی را بر روی دوش کلیه ها میگذارد و در دراز مدت باعث نارسایی های کلیوی میشود.

علاوه بر آن املاح معدنی موجود نمک باعث ضایعات آن بخش از کلیه ها میشود که کار پالایش خون را انجام میدهند.

پس دوستان عزیز تا جاییکه میتوانید نمک را در برنامه غذایی خود کاهش دهید زیرا بحث ما یکی ازاندام بدن هستند و نمک بر فعالیت اندامهای دیگری نیز اثرگذار است که انها موضوع بحث ما نیستند.

 

شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

۵-گوشت

خب به یکی از مواد غذایی رسیدیم که خوشبختانه یا متاسفانه بعلت گرانی و تورم بالا و کم شدن قدرت خریدمان باعث کاهش استفاده از ان شده و آن گوشت قرمز میباشد.

گوشت دارای مقادیر بسیار بالایی پروتئین میباشد که در حالت عادی برای فرایند رشد و سلامت عضلات ما بسیار مهم است ، اما متابولیسم ان و تسویه گلوگوز و املاح و اسیدهای موجود در گوشت یکی از سخت ترین و شاق ترین کارهایی است که کلیه ها در فرایند پالایش خون انجام میدهند.

خصوصا در افراد مسن تر که کلیه ها قادر به تسویه کامل املاح موجود در گوشت نمیشوند.

از آن گذشته مصرف پروتئین بالا سبب ابتلا انسان به بیماریهای کلیوی میشود.

گوشت قرمز به ویژه گوشت ارگانیک مانند جگر و دل و قلوه دارای غلظت بالایی از پورین میباشند ، پورین باعث افزایش اسید اوریک بسیار بالایی میشود ، که یکی از املاحی است که معمولا توسط کلیه ها تسویه میشود و میزان بالای ان بشدت باعث فشار به کلیه ها میشود.

 

photo 2018 12 31 20 30 28 - شش ماده غذایی که دشمن کلیه شما هستند

۶ -آب خام

نوشیدن آب تصویه نشده خصوصا آب چشمه ها و قنات ها در مناطق صحرایی میتواند شدیدا برای کلیه ها مضرر باشد.

اینگونه آبها حاوی مواد معدنی و املاح بسیار سنگینی هستند که میتوانند باعث ابتلا به سنگ کلیه میشود خصوصا افرادی که سابقه اینگونه بیماری ها را خود یا یکی از اعضای خانواده شان دارند باید بیشتر مراقب باشند.

افرادی که در شرایطی هستند که مجبور به استفاده از اینگونه ابها هستند میتوانند از ابهای معدنی بسته بندی استفاده کنند یا اینکه ابتدا آب را بجوشانند و بگذارند سرد شود بعد میل کنند.

دوستان با رعایت موارد فوق تا حدزیادی میتوانیم از خطر ابتلا به بیماریهای کلیوی جلوگیری کنیم.

امیدوارم این مقاله مورد رضایت و پسند شما کاربران مجله اینترنتی ائویمیز قرار گرفته باشد.

 

همچنین بخوانید :

تغذیه در بارداری برای زیبایی کودک

 

گرداوری و ترجمه شده توسط گروه سلامت و پزشکی مجله اینترنتی ائویمیز