مجله اینترنتی ائویمیز | آشپزی - مدل لباس - پزشکی - تکنولوژی

سوره های چهار قل قرآن کریم برای در امان ماندن از چشم زخم - مجله اینترنتی ائویمیز | آشپزی - مدل لباس - پزشکی - تکنولوژی
امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
فرهنگیمذهبی

سوره های چهار قل قرآن کریم برای در امان ماندن از چشم زخم

60054 266 500x450 - سوره های چهار قل قرآن کریم برای در امان ماندن از چشم زخم

سوره های چهار قل قرآن کریم برای در امان ماندن از چشم زخم

 

گروه فرهنگی و مذهبی مجله اینترنتی ائویمیز : 

چهار قل به چهار سوره قرآن کریم گفته می شود که با لفظ قل شروع می شود. چهار قل را برای رفع چشم زخم قاب کرده و به دیوار خانه آویزان می کنند.
ائویمیز| سرویس مذهبی – سوره‌های چهار قل یا چارقل، که به «سُوَر قل» و «ذات القلاقل» نیز مشهورند شامل چهار سوره کوتاه از قرآن مجید است که هر یک از آنها پس از بسم الله الرحمن الرحیم با کلمه «قل» آغاز مى‌شوند. چهار قل عبارتند از: سوره کافرون، سوره اخلاص، سوره فلق و سوره ناس. در حدیثی از پیامبر (ص)، مشهور به‌ حدیث‌ ذات‌القلاقل‌، خواندن‌ چهار قل برای‌ تعویذ و در امان‌ ماندن‌ خود و فرزند و مال‌ از آسیب‌، توصیه‌ شده‌ است‌.

متن سوره های چهار قل

سوره کافرون

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (١) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (٢) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (٣) وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ (۴)وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (۵) لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ (۶)

سوره اخلاص

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (١) اللَّهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (٣) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)

سوره فلق

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (١) مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (٢) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (٣) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴) وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

سوره ناس

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (١) مَلِکِ النَّاسِ (٢) إِلَهِ النَّاسِ (٣) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵) مِنَ الْجِنَّهِ وَ النَّاسِ (۶)

چهار قل . چهار قل قرآن

خواص چهار قل

در یک‌ حدیث‌ نبوی‌، مشهور به‌ حدیث‌ ذات‌ القلاقل برای‌ تعویذ براى دفع چشم زخم، سحر، آفات و بلا و برطرف کردن دردها و بیماری‌ها و استعاذه تعویذ گفته شده و در امان‌ ماندن‌ خود و فرزند و مال‌ از آسیب‌، خواندن‌ این‌ چهار سوره‌ توصیه‌ گردیده است.

حضرت صادق (ع) فرموند:

هر کسی که هنگام رفتن به بستر خواب رود سوره «قُلْ یا أَیُّهَا الْکافِرُونَ» و «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» را بخواند خداى عزوجل بیزارى (و دورى) از آتش را برایش بنویسد.

از آیهالله بهجت سوال شد کسی که سحر یا همان جادو شده باشد یا دچار چشم زخم شده باشد برای باطل کرد سحر و دفع چشم‌زخم باید چه کاری انجام دهد؟ ایشان در پاسخ فرمودند: قرآن کوچک همیشه همراه خود داشته باشید، معوذتین (سوره‌های مبارکه فلق و ناس) را خوانده و با خود تکرار نمائید. آیه الکرسی را بخوانید و در منزل نصب کنید.

خواص سوره های چهار قل

سوره اخلاص – اولین سوره از چهار قل

این سوره از توحید پروردگار و یگانگی او سخن می گوید و در چهار آیه کوتاه چنان توصیفی از یگانگی خداوند کرده است که نیازی به اضافه ندارد.

در فضیلت خواندن این سوره آورده اند که رسول اکرم فرمود: هرکه این سوره را تلاوت نماید گویی که یک سوم قرآن را تلاوت نموده است.

نیز در خبر آمده است که رسول خدا بر جنازه «سعد بن معاذ» نماز گزارد. در آن هنگام هفتاد هزار ملک، که جبراییل نیز در میان آنها بود بر جنازه او نماز گزاردند، رسول اکرم از جبراییل از علت حضور ملائک پرسید و او درپاسخ گفت: این میت کسی است که «قل هوالله» را در حال نشستن، ایستادن، سوارشدن و پیاده روی و رفت و آمد قرائت می نمود.

اگر این سوره را ۱۰۰۰ بار برای کسی که بی جهت به زندان افتاده بخوانند، او از زندان نجات پیدا می کند.

امام صادق (ع) فرمودند: کسی که به خدا و روز قیامت ایمان دارد، باید پس از نماز واجب خود سوره توحید را بخواند. کسی که این کار را انجام دهد، خداوند خیر دنیا و آخرت را به او عطا نموده و او و پدر و مادر و خواهران و برادرانش را می آمرزد.

امام صادق (ع) فرمودند: کسی که در یک روز، پنج نماز بخواند و سوره توحید را در آن قرائت نکند، به او می گویند: ای بنده خدا تو از نماز گزاران نیستی.

امام صادق (ع) فرمودند: اگر کسی در روز جمعه سوره توحید را نخواند و بمیرد، بر دین ابی لهب مرده است.

امام صادق (ع) فرمودند: کسی که بیمار یا گرفتار شود و در آن هنگام سوره توحید را نخواند و در آن بیماری یا گرفتاری مرگش فرا رسد، جهنمی است.

امیرالمومنین (ع) نقل می نماید که رسول خدا (ص) فرمودند: کسی که به هنگام خواب ۱۰۰ بار سوره توحید را بخواند، خداوند گناهان ۵۰ سال او را می بخشد.

امام صادق(ع) فرمودند: کسی که به بستر خواب رود و ۱۱ بار سوره توحید را بخواند، خداوند او را در خانه اش و در خانه های اطرافش حفظ می نماید.

راوی می گوید از امیر المومنین (ع) شنیدم که فرمودند: کسی که پس از نماز صبح ۱۱ بار «قل هو الله احد…» را بخواند، در آن روز گناهی از او سر نمی زند، گر چه شیطان خوار شود (یعنی شیطان هر چه تلاش کند، نتواند انسان را به گناه بکشاند و بدین ترتیب خوار می شود).

راوی می گوید از امام کاظم (ع) شنیدم که فرمودند: کسی که پیش از ملاقات با ظالمی «قل هو الله احد…» را بخواند، خداوند از روبرو، پشت سر، سمت راست، سمت چپ از او دفاع کرده و مانع رسیدن شری از طرف ظالم به او شده و خیر آن ظالم را نصیب او می نماید.

چهار قل . چهار قل قرآن کریم

سوره فلق – دومین سوره از چهار قل

محتوای این سوره تعلیماتی است که خداوند به رسول اکرم به صورت خاص و به سایر مسلمانان به صورت عام، در زمینه پناه بردن به ذات پاک او از شر همه اشرار می دهد.

پیامبر اکرم در فضیلت تلاوت این سوره فرموده است: آیاتی بر من نازل شده است که همانند آنها نازل نشده و آن دو سوره فلق و ناس است.

همچنین از امام باقر (ع) منقول است که هرکه در نماز «وتر» (نمازی یک رکعتی است که در نافله شب بجا می آورند) سوره های فلق، ناس و اخلاص را بخواند به او گفته می شود: ای بنده خدا! بشارت باد بر تو، که خداوند نماز وتر ترا قبول کرد.

سوره ناس – سومین سوره از چهار قل

در این سوره خداوند به پیامبرش به عنوان یک سرمشق و پیشوا و رهبر دستور می دهد که از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برد. نقل است که در ایام بیماری پیامبر اکرم، جبرائیل نزد سر پیامبر نشست و میکائیل نزد پای او، جبرئیل سوره فلق را تلاوت کرد و پیغمبر را با آن در پناه خدا قرار داد و میکائیل سوره ناس را.

سوره کافرون – چهارمین سوره از چهار قل

آنچه از این سوره به دست می آید آن است که مسلمین نباید در هیچ شرایطی در اساس دین و اسلام با دشمنان سازش کنند. از پیامبر اکرم نقل شده است که هر که این سوره را تلاوت کند گوئی ربع قرآن را خوانده است.

اگر این سوره را ۳ بار بخواند مشمول این برکات می شود: از شرک مبرا شدن، بخشیده شدن گناهان او پدر و مادر و فرزندانش، سعادتمند شدن شهید مردن و شهید بر انگیخته شدن دور ماندن از گزند شیطان، در امان ماندن از وحشت قیامت، حفظ در هنگام در خواب، برآورده شدن حاجات.

منبع: ستاره

همچنین بخوانید:

فایل صوتی و تصویری و نسخه اندروید متن دعای نادعلی با ترجمه