مجله اینترنتی ائویمیز | آشپزی - مدل لباس - پزشکی - تکنولوژی

پیشگیری از دیابت با مصرف حبوبات به ویژه .. - مجله اینترنتی ائویمیز | آشپزی - مدل لباس - پزشکی - تکنولوژی
امروز : یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
پزشکیسلامت

پیشگیری از دیابت با مصرف حبوبات به ویژه ..

grains - پیشگیری از دیابت با مصرف حبوبات به ویژه ..

گروه پزشکی مجله اینترنتی ائویمیز :دیابت بیماری رایجی است که ارتباط مستقیم با تغذیه دارد. در این مطلب نکته مهمی در مورد ارتباط بین مصرف حبوبات و پیشگیری از دیابت بیان می شود.

پیشگیری از دیابت با مصرف حبوبات

نتایج مطالعات اخیر محققان دانشگاه رویرا در اسپانیا نشان می‌دهد که مصرف هرچه بیشتر حبوبات به ویژه عدس، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

در این مطالعه، محققان ارتباط میان مصرف حبوبات و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در میان بیش از ۳هزار نفر از افرادی که در معرض خطر بالای این بیماری بودند، مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این مطالعه که در مجله Clinical Nutrition منتشر شده است، نشان داد که احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در افرادی که مصرف بالاتر حبوبات (دست کم یک وعده در هفته) را در رژیم غذایی خود داشتند در قیاس با افرادی که کمتر حبوبات مصرف می‌کردند (هفته‌ای کمتر از نیم‌وعده حبوبات)، حدود ۳۵‌درصد کمتر بود. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه از تمامی حبوبات مورد مطالعه قرار گرفته عدس قوی‌ترین ارتباط را با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ داشت.

حبوبات

علاوه بر این پژوهشگران در این بررسی‌ها متوجه شدند که جایگزین کردن روزی نیم‌وعده حبوبات با مقدار مساوی پروتئین و غذاهای مملو از کربوهیدارت مانند نان، تخم‌مرغ، برنج و یا سیب‌زمینی با کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد.

منبع:سیمرغ